OZHZF

„Wielkie otwarcie”

gallery1   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

„Wielkie otwarcie”  
16 lutego br,. Odbyło się uroczyste otwarcie nowego oddziału pediatrycznego, w starym skrzydle Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor szpitala Kazimierz Lembas, który przedstawił przybyłym, jak zrodził się pomysł zaadoptowania starej części szpitala na oddział pediatryczny.

Pomysł wyremontowania oddziału dziecięcego pojawił się w 2014 roku, kiedy to dwaj lokalni przedsiębiorcy, Mariusz Konieczny i Grzegorz Mieleńczuk - właściciele firmy Bono Fur Farm, zajmującej się hodowlą zwierząt futerkowych, postanowili przekazać na rzecz szpitala sumę 200 tysięcy złotych na remont i urządzenie nowego oddziału dziecięcego w starym skrzydle Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

Później do akcji przyłączyły się kolejne osoby: państwo Beata i Zbigniew Piątak, przedsiębiorcy zajmujących się hodowlą zwierząt futerkowych, którzy w miejscowości Maszkowo, na terenie gminy Nowogard, mają zlokalizowane Gospodarstwo Rolne pod nazwą „VISONEX”. Państwo Piątak sfinansowali zakup urządzeń do sali zabaw w holu szpitala łączącego się z oddziałem położniczym.

Odział pediatryczny podczas remontu został podzielony na tzw. niską część starej bryły szpitala oraz wysoką część. Adoptowane pomieszczenia w niskiej części zostały wyremontowane z środków przekazanych od darczyńców.

Dziś, kiedy inwestycja jest już zakończona, nowe pomieszczenia prezentują się wspaniale. Wystarczy wejść na nowo oddany oddział, aby przekonać się, że dzieci trafiające do nowogardzkiego szpitala, mają zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie.

Po zakończeniu części oficjalnej, goście udali się na obchód całego oddziału, na który łącznie ma niecałe 500 m2 w tym, 9 sal chorych -15 łóżek, w tym sale jednoosobowe dla matek, które przebywają razem z maluszkami podczas pobytu na oddziale. Ponadto znajduje się tu izolatka, śluza, pokój zabiegowy, punkt pielęgniarski, pokój ordynatora, pokój lekarzy z łazienką dla personelu, kuchnia mleczna, łazienki, jadalnia-świetlica oraz magazyny.

Ogromne znaczenie dla pozytywnego nastawienia do leczenia ma obecność rodziców, którzy mają prawo przebywać w oddziale ze swoimi dziećmi przez cały okres ich hospitalizacji. Mogą korzystać z nowo wyremontowanych pomieszczeń socjalnych, dostosowanych do ich potrzeb. Bardzo ważne jest w okresie leczenia zapewnienie najmłodszym pacjentom, nie tylko bardzo dobrej opieki medycznej, ale również najlepszych warunków pobytu.

Wszystko to za sprawą hojności i ofiarności Państwa Koniecznych wraz z Państwem Mieleńczuk oraz Państwem Piątak. Nasi przedsiębiorcy od lat wspierają gminę Nowogard i nie tylko. 

  • Odsłony: 808

WIEJSKI FESTIWAL SZTUKI W STRZELEWIE

Wiejski_Festiwal_Sztuki_Strzelewo   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

WIEJSKI FESTIWAL SZTUKI Z PRZYTUPEM

29 sierpnia, jak co roku odbył się Wiejski Festiwal Sztuki, którego sponsorem był właśnie Okręgowy Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych. Festiwal był połączony z dorocznymi Dożynkami Strzelewa, ponieważ jest to czas podziękowań nie tylko dla rolników, ale wszystkich związanych z trudem pracy na wsiach.

Tegoroczny Festiwal był podzielony na dwie części. Pierwsza część, to dwutygodniowe wspólne polsko-ukraińskie warsztaty teatralne, plastyczne i rzeźby, które rozpoczynają się 3 sierpnia. Łącznie w warsztatach weźmie udział 40 osób.

Warsztaty teatralno-wokalne obejmowały:

ü  emisje głosu,  dykcji

ü  interpretacji tekstu

ü  warsztatu aktorskiego

ü  indywidualnej improwizacji i pracy w grupie.  

Warsztaty plastyczne i plener malarski to praca nad:

ü  rozwijaniem twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej, poznanie niektórych technik plastycznych.

ü  rozwijanie umiejętności posługiwania się technikami plastycznymi oraz umiejętne operowanie narzędziami i materiałem,

ü  kształcenie samodzielności w ocenie wartości estetycznej, umiejętności analizowania wyników pracy plastycznej.

Plener rzeźbiarski obejmowały:

ü  przygotowanie projektu rzeźby (rysunki), wstępna obróbka materiału do pracy, nauka pracy z drewnem – od projektu do wykończenia rzeźby.

Dokończenie pracy nad rzeźbą postaci ludzkiej (Strzelewiaka - wysokość 2,80 m).


Druga część Wiejskiego Festiwalu Sztuki, to prezentacja tradycji muzycznej i rzemieślniczej Kaszub. Wystąpili : zespoły z Kaszub oraz zespoły z woj. zachodniopomorskiego kultywujące kaszubską tradycję muzyczną.

- Sądzę, że wiele miejscowości zazdrości Wam tak wspaniałego wydarzenia, które organizujecie w Strzelewie od wielu lat, na pewno jest to dobry przykład i zachęta dla innych do integracji lokalnego środowiska, jak i kultywowania naszych tradycji – powiedział burmistrz.

- Szanowni Państwo, tak naprawdę wiejski festiwal sztuki został zapoczątkowany w lipcu, ponieważ zaczynaliśmy go warsztatami teatralno-muzycznymi, w których uczestniczyła młodzież z Ukrainy z Akademii Teatralnej z Doniecka. W Strzelewie gościło kilkadziesiąt osób i powiem państwo, że ten czas dla nich był bardzo wyjątkowy i szczególny, ponieważ u nas w przeciwieństwie do naszego sąsiada panuje pokój. Dlatego wyjeżdżając na powrót  i mając świadomość do czego wracając na Ukrainę, zwyczajnie płakali. Dlatego cieszymy się z tego, że nie mamy wojny, a słoneczna pogoda nadaje szczególnego ciepła naszemu festiwalowi. - powiedział Zygmunt Heland 

  • Odsłony: 810

TRENING ZE ZNANYM PIŁKARZEM

trening   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

Od początku czerwca, w miejscowości Maszkowo prowadzone są zajęcia pod hasłem „Akademia piłkarska” dla dzieci z Maszkowa i okolicznych wiosek. Treningi prowadzi Brazylijczyk - Fernando Batista, były piłkarz Ekstraklasy i zdobywca tytułu Mistrza Polski z ŁKS Łódź.

Mecze rozgrywane są na sztucznej murawie boiska „Norlik”, którą w zeszłym roku wybudował dla Maszkowa Zbigniew Piątak, właściciel Gospodarstwa Rolnego Visonex. Pasja często drzemie w ludziach i nie zawsze potrafi się sama uaktywnić. Takie spotkania są bardzo potrzebne. Może, któryś z trenujących zrobi w przyszłości zawrotną karierę piłkarza i sam będzie tu szkolił kolejne pokolenie…bardzo im tego życzymy.

Wspomnijmy również o tym że gry zespołowe, w tym piłka nożna, mają szczególne znaczenie dla rozwoju człowieka. Po stronie biologicznej - piłka nożna poprawia wszystkie zdolności motoryczne, jak: wytrzymałość, szybkość, siła, ale także zdolności o charakterze koordynacyjnym. Jest to po prostu ćwiczenie czynności ruchowych o dosyć skomplikowanej strukturze, których się, na co dzień nie wykonuje - kopanie piłki, uciekanie przeciwnikowi, wymijanie go. Badania pokazują, że udział w zespole sportowym np. piłkarskim przynosi więcej korzyści niż w innych zespołach, w których dzieci mogłyby uczestniczyć, jako np. muzycy czy aktorzy. Aktywność fizyczna przynosi prawie same korzyści: zapewnia dobre samopoczucie, radosne spojrzenie na świat oraz funduje długie i zdrowe życie. W czasie wysiłku fizycznego, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wzrasta liczba nowych połączeń nerwowych w mózgu, co ułatwia myślenie. Ma on też właściwości kojące, uspokaja nerwy i pozwala zapomnieć o stresie.

  • Odsłony: 844

Maraton MTB

Maraton MTB   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

W sobotę, 22 sierpnia br., w Nowogardzie miało miejsce wielkie kolarskie wydarzenie – II Maraton MTB Wokół Jeziora Nowogardzkiego – Memoriał Artura Komisarka i Pawła Zugaja,.

Okręgowy Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych miał przyjemność zjawić się tam ze swoim stoiskiem oraz wspierać częściowo  imprezę.

Zapowiadało się, że na linii startu pojawi się ponad 300 zawodników – amatorów, a zjawiło się znacznie więcej. Zawodnicy pogrupowani w 11 kategoriach wiekowych, w których w zależności od płci i wieku uczestnicy maratonu musieli przejechać od 2 do 4 okrążeń po 10,6 km. W ramach kat. wiekowych o puchar Komendanta Komisariatu Policji w Nowogardzie walczyli Policjanci, a o Puchar Dyrektora Zakładu Karnego w Nowogardzie – funkcjonariusze SW. Nowością podczas tej edycji były trzy nowe kategorie: CECH, RODZINA i TURYSTA. Te dwie ostatnie kategorie były adresowane do osób, które chciały uczestniczyć w maratonie w swoim „turystycznym” lub rodzinnym tempie, na dystansie jednego okrążenia (w kategorii Rodzina był to dystans ok.7 km).

2

  • Odsłony: 775

Jeden dzień w fotelu burmistrza

Jeden dzień w fotelu burmistrza   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

W piątek, 26 czerwca br. nastąpiła zmiana władzy na fotelu Burmistrza Nowogardu. W wyniku zwycięstwa w licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o „Fotel Burmistrza Nowogardu" najwyższe stanowisko objął Euzebiusz Adamski, hodowca z miejscowości Nowe Wyszomierki.

Nowy burmistrz o godzinie 8.30 odebrał i podpisał akt przekazania jednodniowej symbolicznej władzy. "Nowy" burmistrz rozpoczął swój dzień od załatwienia spraw, z którymi gospodarz gminy boryka się na co dzień. Następnie (w towarzystwie burmistrza Roberta Czapli) zwycięzca licytacji przystąpił do zwiedzania Urzędu Miejskiego i poznawaniu pracy urzędników. Kolejnym punktem programu był uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego w gimnazjum nr 1 w Nowogardzie. Podczas apelu nowy burmistrz wręczył Sarze Yahfouf oraz Wiktorii Kozłowskiej, stypendium „Młody Talent Ziemi Nowogardzkiej”.

O godzinie 10.00, obaj burmistrzowie spotkali się z delegacją miast z obwodu Kalingradzkiego. W skład tej delegacji weszli: Igor Koval - mer miasta Primosk, Irina Rezmir - zastepca mera, Henryn Nosel - Przewodniczący Polonii w Baltijsku oraz Andrey Vedmuk - dyrektor Gminnej Budżetowej Instytucji „Sportowy Kompleks” w Baltijsku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kontakty między Nowogardem, a miastem Primosk trwają już od dawna, dzięki rywalizacji sportowej. Ta "przyjaźń" między naszymi regionami została nawiązana dzięki Międzynarodowym Mistrzostwom Polski Taxi ” BOSMAN CUP”, które od 7 lat rozgrywane są na stadionie w Golczewie (od samego początku uczestniczą w niej przedstawiciele miasta Primosk). Rok temu, 28 sierpnia została nawet podpisana umowa o współpracy pomiędzy Klubem Sportowym BOSMAN Nowogard, reprezentowanym przez Andrzeja Szafrana, a Gminną Budżetową Instytucją „Sportowy Kompleks” w Baltijsku, reprezentowaną przez dyrektora Andreja Vedmuka. Umowa ta dotyczyła współpracy „weteranów”, w ramach której mają być rozegrane dwa mecze w Nowogardzie oraz dwa mecze w Baltijsku na trawie i na plaży. Ponadto umowa o współpracy obejmuje rocznik chłopców 2005. Podczas piątkowego spotkania omówiono wstępną koncepcję nawiązania relacji partnerskich pomiędzy Nowogardem, a miastami z obwodu Kalingradzkiego.

Ostatnimi punktami dnia była wizyta w Zakładzie Karnym w Nowogardzie oraz spacer nad jeziorem, podczas którego zastępujący burmistrz stwierdził, iż w ostatnich latach dużo się zmieniło w Nowogardzie, a samo centrum bardzo zyskało na estetyce.

Na koniec urzędowania odbyła się popołudniowa konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów. W trakcie konferencji usłyszeliśmy od pana Euzebiusza, że: „…praca burmistrza jest bardzo odpowiedzialna, trudna i nie chciałby pełnić takwysokiej funkcji jak bycie burmistrzem". Na pytania mediów odnośnie przebiegu jej wizyty odpowiedział: „Moja wizyta była bardzo pozytywna. Poznałem wiele ciekawych rzeczy i miejsczwiązanych z pracą burmistrza. Zauważyłem również w trakcie pobytu,że burmistrz ma znakomity kontakt z mieszkańcami. Dzięki licytacji WOŚP nie tylko pomogłem ludziom potrzebującym, ale równieżpoznałem funkcjonowanie gminy. Na pewno warto brać udział w takiejlicytacji."

źródło: www.nowogard.pl

  • Odsłony: 825

Mikołaj w szpitalu na oddziale dziecięcym

szpital Nowogard   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, by przynieść trochę radości i pogody ducha oraz ocieplić atmosferę i przybliżyć magię świąt w szpitalu, zwłaszcza tym najmłodszym, została zorganizowana akcja charytatywna pod nazwą „Mikołaj w Szpitalu”. Pomysłodawcami akcji byli państwo Magdalena i Mariusz Konieczny oraz Okręgowy Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych, na czele z Dyrektor OZHZF Magdaleną Lep. Pomysł jest kontynuacją akcji dążącej do wybudowania nowego oddziału dziecięcego szpitala nowogardzkiego, zapoczątkowaną przez państwa Konieczny oraz Roberta Mieleńczuka, którzy dzięki swej ofiarności przyczynili się do powstawania nowego oddziału dziecięcego w naszym szpitalu. FUH Magdalena Konieczny, Ośrodek Wypoczynkowy „Familijni” oraz OZHZF zakupili paczki dla dzieci, które zostały wręczone przez najprawdziwszego Mikołaja w towarzystwie Śnieżynek.

Najmłodsi byli zaskoczeni, że Mikołaj o nich pamiętał i odwiedził ich w szpitalu. Sprawił, że nawet te trudne chwilę spędzone tutaj stały się przyjemniejsze i na chwilę zostali przeniesieni w świat prawdziwych Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że te odwiedziny przyczyniły się do tego że wszyscy przebywający w szpitalu chociaż na chwile poczuli się jak w domu.

Całej akcji towarzyszył również burmistrz Nowogardu Robert Czapla, który wraz z Mariuszem Konieczny wręczyli kosz upominkowy dla personelu oddziału dziecięcego, który ten magiczny czas spędza w szpitalu, troszcząc się o naszych milusińskich. Na koniec wszyscy zebrani przeszli do remontowanego oddziału dziecięcego, aby sprawdzić postęp prac.

Podobna akcja została zorganizowana w szpitalu goleniowskim

szpital Goleniów   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

źódło: Dziennik Nowogardzki nr 99 (23332) z dnia 30 grudnia 2014 r.

  • Odsłony: 924

FUTRA W INTERNECIE

2015 03 12 futra w internecie01Kilku duńskich przedsiębiorców otworzyło sklep internetowy, sprzedający tylko wyroby futrzarskie, dostępne na każdą kieszeń.
Przedsiębiorcy wyszli z założenia, że futro nie powinno być tylko produktem ekskluzywnym, widocznym na wybiegach, w modowych czasopismach czy luksusowych butikach.
Platforma internetowa oferuje nie tylko ubrania wykonane z futer, ale i elementy wystroju wnętrz – narzuty na kanapy i fotele, poszewki na poduszki, pledy itp. Są też drobne akcesoria – breloczki na klucze, etui na telefon, portfele, biżuteria.
Ofertę sklepu jest widoczna pod adresem www.Furbazaar.com.

2015 03 12 futra w internecie02

źródło: www.Furbazaar.com

  • Odsłony: 629

KAMPANIA FUR NOW

2015 03 12 fur now01Kampania „Fur Now”, koordynowana przez Międzynarodową Federację Futrzarską (IFF) .

W listopadzie i grudniu w dużych europejskich wydaniach czasopism poświęconych modzie pojawiły się reklamy zachęcające do noszenia naturalnych futer. Kampania była prowadzona jednocześnie w Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Niemczech, Holandii, Islandii, Polsce, Hiszpanii, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Węgrzech, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

W Polsce reklamy ukazały się w listopadowym wydaniu „Harper’s Bazaar” i w grudniowym „Elle”. Średni nakład „Harper’s Bazaar” to 65 tysięcy egzemplarzy, „Elle” – 120 tysięcy egzemplarzy. 

Reklamy “Fur Now” w prasie to kolejna odsłona kampanii. Od września reklamy ukazują się w mediach społecznościowych. Klip przygotowany na potrzeby kampanii na youtube.com ma niemal 600 tysięcy odsłon.

źródło: www.wearefur.com

  • Odsłony: 905

Od lipca Klinika Pediatrii

2015 03 12 klinikaOd lipca Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Dziecięcego rozpocznie swoją działalność w nowych pomieszczeniach z liczbą 40 łóżek. Klinika została całkowicie zmodernizowana i zaaranżowana ze szczególną starannością, dzięki czemu diametralnie zmieniły się warunki hospitalizacji małych pacjentów.

"To ostatnia klinika i szczególny czas dla mnie, bo tą kliniką kończę w poniedziałek swoją pracę zawodową w tym szpitalu. To klinika wysokiej specjalistki, jedynej w naszym województwie. Tu przyjeżdżają dzieci chore na cukrzycę i inne choroby endokrynologiczne czy na choroby rzadkie. To ostatnia klinika z wyremontowanych, ale najpiękniejsza. Oddajemy dzieciom barwy, w których będzie im cieplej u nas leżeć. Dzieci otrzymają to na co zasługują."Maria Ilnicka-Mądry, dyrektor placówki

Oddział dla dzieci starszych został oddany do użytku wcześniej.

"Jestem tu od poniedziałku. Mam problemy z hormonami. Teraz jest tutaj o wiele ładniej, ale jedzenie jest nadal pyszne. Widać, że dzieci się cieszą nowymi zabawkami, pluszakami."15 letnia Wiktoria
"Przyjechaliśmy z synem na diagnozę. Od lat nie wiemy co mu jest i mam nadzieję, że tym razem lekarze nam pomogą. Jesteśmy tutaj czwarty dzień. Dla mnie strona medyczna jest najważniejsza, ale warunki i wygląd w jakich dziecko przebywa także. Jest po prostu pięknie."Mariola Wiśniewska, mama Oskara

W poniedziałek na oddział niemowlęcy zostanie przeniesionych 10 dzieci. Dla małych pacjentów zostanie jeszcze kolejne 10 łóżeczek. Mamy, które będą chciały zostać z pociechami, będą mogły skorzystać z 12 leżanek.

Oddział niemowlęcy posiada dekorację specjalnie przygotowaną dla najmłodszych pacjentów od 2 miesiąca życia. Są tam interaktywne zabawki, mata, krzesełka, stoliczek, klocki itp. Na ścianach są namalowane zwierzęta, wiszą zdjęcia dzieci, korytarz zdobią kolorowe lampy. Pielęgniarki chodzą w kolorowych mundurkach, które dopasowane są pod kolor sal. Są niebieskie, żółte, różowe czy zielone.

Klinika ma 1 tys. metrów kw. Remont pochłonął 1, 4 mln zł, które przekazało ministerstwo zdrowia i 1,6 mln zł ze środków własnych szpitala, które przekazano na część aparaturowo-remontową. W meble klinikę wyposażyli dobroczyńcy. Fundacja Infirmis oraz prywatne osoby, których dzieci były pacjentami kliniki. Wystrój estetyczny to dzieło Moniki Libery z Mama Studio.

fot. Ryszard PAKIESER

  • Odsłony: 854

© CreateVision.pl. All rights reserved