OZHZF

Wiejski_Festiwal_Sztuki_Strzelewo   
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjeć

WIEJSKI FESTIWAL SZTUKI Z PRZYTUPEM

29 sierpnia, jak co roku odbył się Wiejski Festiwal Sztuki, którego sponsorem był właśnie Okręgowy Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych. Festiwal był połączony z dorocznymi Dożynkami Strzelewa, ponieważ jest to czas podziękowań nie tylko dla rolników, ale wszystkich związanych z trudem pracy na wsiach.

Tegoroczny Festiwal był podzielony na dwie części. Pierwsza część, to dwutygodniowe wspólne polsko-ukraińskie warsztaty teatralne, plastyczne i rzeźby, które rozpoczynają się 3 sierpnia. Łącznie w warsztatach weźmie udział 40 osób.

Warsztaty teatralno-wokalne obejmowały:

ü  emisje głosu,  dykcji

ü  interpretacji tekstu

ü  warsztatu aktorskiego

ü  indywidualnej improwizacji i pracy w grupie.  

Warsztaty plastyczne i plener malarski to praca nad:

ü  rozwijaniem twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej, poznanie niektórych technik plastycznych.

ü  rozwijanie umiejętności posługiwania się technikami plastycznymi oraz umiejętne operowanie narzędziami i materiałem,

ü  kształcenie samodzielności w ocenie wartości estetycznej, umiejętności analizowania wyników pracy plastycznej.

Plener rzeźbiarski obejmowały:

ü  przygotowanie projektu rzeźby (rysunki), wstępna obróbka materiału do pracy, nauka pracy z drewnem – od projektu do wykończenia rzeźby.

Dokończenie pracy nad rzeźbą postaci ludzkiej (Strzelewiaka - wysokość 2,80 m).


Druga część Wiejskiego Festiwalu Sztuki, to prezentacja tradycji muzycznej i rzemieślniczej Kaszub. Wystąpili : zespoły z Kaszub oraz zespoły z woj. zachodniopomorskiego kultywujące kaszubską tradycję muzyczną.

- Sądzę, że wiele miejscowości zazdrości Wam tak wspaniałego wydarzenia, które organizujecie w Strzelewie od wielu lat, na pewno jest to dobry przykład i zachęta dla innych do integracji lokalnego środowiska, jak i kultywowania naszych tradycji – powiedział burmistrz.

- Szanowni Państwo, tak naprawdę wiejski festiwal sztuki został zapoczątkowany w lipcu, ponieważ zaczynaliśmy go warsztatami teatralno-muzycznymi, w których uczestniczyła młodzież z Ukrainy z Akademii Teatralnej z Doniecka. W Strzelewie gościło kilkadziesiąt osób i powiem państwo, że ten czas dla nich był bardzo wyjątkowy i szczególny, ponieważ u nas w przeciwieństwie do naszego sąsiada panuje pokój. Dlatego wyjeżdżając na powrót  i mając świadomość do czego wracając na Ukrainę, zwyczajnie płakali. Dlatego cieszymy się z tego, że nie mamy wojny, a słoneczna pogoda nadaje szczególnego ciepła naszemu festiwalowi. - powiedział Zygmunt Heland 

© CreateVision.pl. All rights reserved